Varvarin i Temnić u svetskim ratovima
Temnić je kraj preko kog su prolazile i ratovale razne evropske kao i azijske vojske kroz njegovu istoriju. Turci Osmanlije, njihove azijske trupe, Albanci, Bugari, Austrijanci, Nemci… Stanovnici ovoga kraja bili su izloženi masovnom teroru, stradanjima, progonima i zločini. Njih su vršili agresori i okupatori, uvek kada bi ovaj kraj zadesio rat. Poznato je da je Temnić u nekoliko navrata kroz istoriju skoro zapusteo.
To se u 20.veku tokom velikih ratova nije dogodilo, ali ga pljačke, razaranja i pustošenja od strane agresora nisu zaobišla. Najtragičnija su stradanja ljudi, njihove pogibije, ranjavanja, zarobljeništvo, internacije, mučenja. Mnogi zločini su do danas ostali nerazjašnjeni, iako je od mnogih proteako i čitav vek. Varvarin i njegovi žitelji stradali su u ratovima od 1912. do 1999.godine.
Svim žrtvama ratova su danas podignuta spomen-obeležja, međutim, ne treba da se stane samo na tome. Ova tema zaslužuje da joj se posveti mnogo više pažnje, a mnogi i danas zaslužuju pravdu. Slobodan B. Mikić je jedan od onih koji su pisali na ovu temu, u svojoj knjizi “Temnić u borbama za slobodu”, gde je objavio i detaljne spiskove. Ipak, i sam je saglasan da oni definitivno nisu konačni.
Balkanski ratovi i Veliki rat
Iz Varvarina potekao je veliki broj vojnih lica i starešina, vojvoda u ustancima za oslobođenje, pa je tako bilo i u savremenim ratovima. U Balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu ratnicima Temnića komandovao je Stojan Popović iz Selo Varvarina. Tokom ratnih zbivanja 1912-1918.godine izginulo je preko dve hiljade Temnićana, u ratnim dejstvima ili usled zločina okupatora nad stanovništvom.
Varvarinci i Temnićani su se tokom ovih ratova nalazili u sastavu Moravske divizije, koja je nosila slavu Temnića preko Albanije, Kajmakčalana i Bregalnice. Mnogobrojne humke Varvarinaca ostale su na bojnim poljima po Srbiji, ali i šire, na Mačkovom kamenu i drinskom frontu, u bespućima Albanije, na Zejtinliku u Solunu onih koji su preživeli Golgotu 1916.godine.
Četrdeset Varvarinaca je stiglo do Soluna i dočekalo pokretanje fronta. Među njima su bili kapetan Dolić iz Varvarina, Ljubisav Čabrić, konjički poručnik iz Varvarina i major Dušan Dodić iz Milutovca koji je na belom konju prvi ušao u Varvarin 1918. godine. Civilne žrtve koje je doneo rat ovom kraju su bile isto toliko strašne i brojne, kada je konačno nastupilo primirje 11.novembra 1918. Bila je to ratna pobeda.
Temnić u Drugom svetskom ratu
Tokom Drugog svetskog rata Temnić i Varvarin su imali uglavnom pasivnu ulogu i bili su pošteđeni većih razaranja. Nemci su bili stacionirani u Varvarinu. Istini za volju nema zabeleženih nikakvih tragova o njihovim zločinima nad civilnim stanovništvom u toku rata. Šta više ovaj kraj je očigledno smatran za bezbedan, jer su mnogi ovde našli utočište, uspešno ili neuspešno.
Pominjani su primeri poput Miroslava Čangalovića koji je u Varvarinu proveoo rat, ili Eriha Šlomoviča koji nije imao tu sreću, krijući se u Bačini. Ratnih operacija na teritoriji kraja nije bilo sve do okršaja kod Parcanske kose. Ona se vodila od 18-24.septembra 1944.godine, pred sam kraj rata i neposredno uoči oslobođenja varvarinskog kraja.
Zločini i ubistva tokom rata su se bez ikakve dileme dešavali. Mnogi slučajevi i do danas ostaju nerazjašnjeni, a stradali koji su popisani čekaju na pravdu. Ukoliko bi se temeljno proučio ovaj period verovatno bi najveća tragedija bila u tome što je najviše Varvarinaca i Temnićana stradalo nakon oslobođenja, nego što se to dogodilo u toku pređašnjih ratnih godina.
Spomen ploče i obeležja
O učešću Varvarinaca i Temnića u ratovima za oslobođenje i svetskim ratovima prve polovine 20.veka najbolje svedoče dugi spiskovi izginulih na crkvenim pločama i spomenicima širom opštine, kao i sećanja. Jedan od njih koji se nalazi ispred fabrike 14.oktobar u Selu Varvarin nalazi se na naslovnoj fotografiji. Spomenici izginulim u ratovima 1912-1918. u Varvarinu i Selo Varvarinu, Maskaru, Bošnjanu i Donjem Katunu.
Kada je Drugi svetski rat u pitanju, danas postoje obeležja pripadnika oba pokreta, partizanskog i ravnogorskog. Spomenici izginulim u NOB 1941-1945.godine se nalaze u Varvarinu i Selo Varvarinu, Donjem Katunu, Bačini, Orašju, Toljevcu, Karanovcu, Maloj Kruševici, Parcanu i Zalogovcu. Podignuti su i spomenici izginulima u Prvom i Drugom svetskom ratu u Selo Varvarinu, Obrežu, Izbenici i Donjem Krčinu.
Podizane su i spomen ploče u Varvarinu, Maskaru, Bošnjanu, Donjem Katunu, Obrežu, Bačini, Orašju, Cernici, Donjem Krčinu, Gornjem Krčinu, Karanovcu i Zalogovcu. Ni sam kraj 20.veka nije zaobišao ovaj kraj ratnih razaranja i tragedije, tako da se spisak žrtava rata 20.veka povećao. Svim navedenim pridodato novo spomen obeležje kraj mosta na Velikoj Moravi, u znak sećanja na 30.maj 1999.godine.
2 replies on “Sećanja na rat i mir”
Хвала на вољи да нас призовеш, подсетиш, јер смо неразумно неодговорни.
Nema na čemu, zadovoljstvo mi je da ima pozitivnih reakcija, nadamo se da ih bude i više. Veliki pozdrav!